Інспекція нагадує: джипінг є забороненим видом діяльності

Така заборона введена з метою захисту унікальної флори і фауни, попередження деградації природних ландшафтів та збереження екологічної рівноваги в цих важливих природних зонах.

Джипінг у горах завдає шкоду екосистемі, починаючи від вихлопних газів, шуму, який лякає диких тварин, і закінчуючи ерозією ґрунту, псуванням лісових доріг й трави – рослин, що занесені до Червоної книги. Надзвичайної шкоди джипінг завдає земноводним тваринам, які живуть та розмножуються в калюжах.

1 лютого вступив у дію Закон України 4188-IX  від 08.01.2025  «Про внесення змін до Закону України «Про природно-заповідний фонд України» щодо забезпечення збереження територій та об’єктів природно-заповідного фонду та розширення їх класифікації». Законом, зокрема, передбачено захист територій та об’єктів природно-заповідного фонду України від негативного впливу внаслідок експлуатації механічних транспортних засобів та зменшення навантаження на зазначенні об’єкти та території шляхом заборони проїзду механічних транспортних засобів через них, окрім доріг загального користування, вулиць і доріг, міст та інших населених пунктів, автомобільних доріг на приватних територіях, за винятком певної категорії транспорту.

Звертаємо увагу, що за порушення правил охорони і використання територій та об'єктів ПЗФ законодавством  встановлено штраф  від 153 до 408 гривень для громадян, від 255 до 510 гривень -  для посадових осіб.

А за проїзд одиниці несанкціонованого  транспорту через заповідну територію, передбачено  таксу для обчислення розміру заподіяної шкоди. Зокрема, з урахуванням індексації у 2025 році, за кожні 100 метрів проїзду: 

-         спеціальною важкою транспортною технікою і квадроциклами  -11289,60 грн;

-         автобусом, вантажним  автомобілем - 8848,00  грн;

-         легковим автомобілем, мікроавтобусом, пікапом  - 6428,80 грн;

-         мопедом, мотоциклом, моторолером  - 4020,80 грн.

 

Окрім того, відповідно до вимог статті 39 Закону України «Про тваринний світ» підприємства, установи, організації і громадяни при здійсненні будь-якої діяльності, що впливає або може вплинути на стан тваринного світу, зобов'язані забезпечувати охорону середовища існування, умов розмноження і шляхів міграції тварин.

Зважаючи на вищенаведене, звертаємо увагу керівників природно-заповідних установ, лісогосподарських підприємств, розташованих в гірській частині області, голів Самбірської, Стрийської, Дрогобицької, Славської, Козівської, Сколівської та Боринської територіальних громад, керівників Самбірського, Дрогобицького районних відділів  та Стрийського районного управління ГУНП у Львівській області, відділів ДПСУ «Смільниця» та «Сянки» на необхідності посилення заходів контролю та недопущенню проведення  трофі-рейдів, поїздок в межах лісфонду та, особливо, на об’єктах природно-заповідного фонду. 

Також закликаємо природоохоронну спільноту та всіх небайдужих громадян повідомляти Державну екологічну інспекцію у Львівській області про випадки здійснення заїздів позашляховиків на вищезазначені території та при можливості здійснювати фото- та відеофіксацію правопорушень або викликати правоохоронців через службу «112». 

Закликаємо громадськість утримуватися від організації та участі в заходах з використанням джипів, ендуро мотоциклів та багі.

Джипери та організатори подібних заходів! Пам’ятайте, ваші дії можуть нанести непоправну шкоду природі!

Цей вид відпочинку має відійти у минуле, так само як це відбулося в європейських країнах.

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці